15 apr.
2026

Realtid

30 miljarder till Gardells nya fond

Realtid.se

Cevian Capitals nya fond Cevian II kommer, efter den senaste investeringsrundan, att ha kapital på cirka 30 miljarder kronor

– Vi har ungefär 2,5 miljarder dollar i Cevian II men tar just nu in ytterligare pengar från existerande och nya investerare så att fonden kommer upp till 4,0 till 4,5 miljarder dollar. De betalar inte in alla pengar på en gång, på så sätt sprider vi ut inbetalningarna över ett antal kvartal för att undvika att vi får för mycket kassa, säger Christer Gardell, Cevian Capitals partner, i en intervju med Nyhetsbyrån Direkt.

Christer Gardell berättar att mer eller mindre hela det tidigare kapitalet i Cevian II, totalt drygt 17 miljarder kronor, är investerat i sex bolag. Två av dessa är Volvo och Telia Sonera. De övriga fyra kommmer att offentliggöras innan sommaren, men enligt Gardell ligger alla sex bolagen i olika branscher. Till investerarna har Gardell sagt att Cevian Capital så småningom ska ha 10-12 bolag i portföljen.

Cevian börjar nu vidga sina investeringar till utanför Norden till att omfatta länder i Nordeuropa.

– Vi identifierar undervärderade bolag som dessutom har en stor förbättringspotential. När vi hittat dessa bolag köper vi in oss i betydande minoritetsposter. Storleken kan variera, ibland är 2-3 procent betydande, ibland är det 15-20 procent, säger Gardell till Nyhetsbyrån Direkt.

Christer Gardell ser gärna att det finns en möjlighet att fördubbla börsvärdet på investeringarna under en treårsperiod. Nedsidan får maximalt uppgå till 20 procent.

– Genom åren har vi haft en genomsnittlig avkastning på 84 procent och slagit respektive branschindex med 55 procent och det är utan någon speciell belåning”, säger Christer Gardell.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin