Franska riskkapitalkoncernen Ardian investerar 3 miljarder kronor för att bygga en vindpark i Åndberg/Härjedalen.
3 miljarder kronor till svensk vindpark
Mest läst i kategorin
Ardian förvärvar projekträttigheterna från OX2, en ledande vindkraftsutvecklare i Norden. Ardian har också anlitat OX2 för att leda byggnationen av parken samt för teknisk och kommersiell förvaltning av anläggningen.
Vindparken kommer att driftsättas 2021 och förväntas att producera ca 800GWh/år.
Investeringen i vindparken som har 53 turbiner, är en av de största vindkraftsaffärerna som gjorts i Sverige, ett land som internationellt ses som världsledande inom innovation och utveckling av hållbar energi.
Ardians portfölj i Norden, som redan omfattar två investeringar i vindparker i Norge och Sverige, kommer nu att överstiga 400 MW bruttokapacitet, vilket motsvarar den årliga energiförbrukningen för mer än 600 000 elbilar. OX2 bygger för närvarande över 1 GW vindkraft i Norden (varav ca 90 procent i Sverige), vilket är ett rekord.







