Revisionsjätten fortsätter att öka intäkterna. Omsättningen av konsulttjänster inom redovisning ökade mest.
26 miljarder dollar i omsättning


Mest läst i kategorin

Revisions- och konsultfirman EY (tidigare Ernst & Young) hade en omsättning på 25,8 miljarder dollar globalt under räkenskapsåret som stängde den 30 juni 2013.
Det innebär en ökning med 5,8 procent på ett år. Föregående räkenskapsår omsatte firman 24,4 miljarder dollar.
Globalt sett ökade omsättningen i samtliga större verksamhetsområden och i samtliga regioner, förutom Japan där intäkterna minskade med –9,5 procent.
De områden där intäkterna ökade mest, relativt sett, var konsulttjänster inom redovisning och enheten som utreder bedrägerier. Även revisionsintäkterna ökade om än med några få procent.
Antalet anställda inom EY-koncernen var 175.000 per den 30 juni, en ökning med drygt 7.000 personer på ett år. Under det kommande året är planen att öka personalstyrkan ytterligare, skriver EY i sitt pressmeddelande.
EY:s siffror för den svenska verksamheten kommer att presenteras i slutet av oktober, enligt Katarina Roslund, nordisk pr-chef på EY.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





