09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

24MAS-vd kastar in handduken

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 dec. 2012Publicerad: 12 dec. 2012

Lars Lindqvist slutar som vd, men stannar i bolaget.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Han tillträdde som vd den 1 juni 2012.

Två veckor efter tillträdet gick han ut med att bolaget förbereder en börsintroduktion i USA, som sedermera har lagts på is.

– Lars har valt att lämna arbetet som vd eftersom han anser att förutsättningar har ändrats sedan han tillträdde, säger styrelseledamot Knut Revling i ett pressmeddelande.

Bolaget stuvar också samtidigt om i sin styrelse och har anlitat strukturkonsulten Per Etholm som föreslås bli ny styrelseordförande. Dessutom meddelar bolaget att ytterligare två styrelseledamöter med internationell bakgrund har utsetts.

Namnen på dessa två vill bolaget inte offentliggöra förrän i samband med den extra bolagsstämma som ska hållas i januari 2013.

Orsaken till anonymiteten uppges vara ”kontraktsmässiga”.

– Per Etholm är den som kommer att leda arbetet med att hitta en ny vd, säger Mikael Norberg.

Bolaget lovar i pressmeddelandet att ha en plan för sin framtida utveckling att presentera efter årsskiftet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS