24 okt.
2026

Realtid

1MBD-skandalen: Fällande dom för Malaysias fd premiärminister

Camilla Jonsson

Det blev en fällande dom i den första av fem rättsfall för Malaysias före detta premiärminister Najib Razak i 1MBD-skandalen. 

Totalt har över 4,5 miljarder dollar försvunnit ur en statlig investeringsfond som Najib Razak hade ansvar för. Det rapporterar SVT.

Den tidigare premiärministern fälls på samtliga sju punkter i detta första av totalt fem rättsfall kring det som beskrivs som världens största finansiella rättsskandal.

Domstolen i Kuala Lumpur anser att Najib Razak gjort sig skyldig till förtroendebrott, penningtvätt och missbruk av sin ställning.

Det var 2009 som Malaysias dåvarande premiärminister Najib Razak lanserade den statliga investeringsfonden 1MBD. Pengar försvann i en rasande fart i stället för att gå till stora byggprojekt. 

Utredarna fann bland annat fann att runt 700 miljoner dollar satts in på den förre premiärministerns personliga konto.

 

Camilla Jonsson
Camilla Jonsson

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Rysslands centralbank slutar att sänka räntan – för hög inflation

23 okt. 2026
american express
Börs & finans

Kortjätten förbereder sig för stor förändring – säger upp tusentals

23 okt. 2026
hynix
Börs & finans

Chipjättens börsnotering stoppas när AI-oron sprider sig bland investerare

23 okt. 2026