Europeiska Investeringsbanken betalar ut en miljard euro till de svenska fordonstillverkare, rapporterar Ekonomiekot.
11 miljarder till svensk bilindustri
Mest läst i kategorin
De svenska fordonstillverkarna Volvo lastvagnar och Scania kommer enligt Ekonomiekot att få 400 miljoner euro vardera.
Volvo Personvagnar kan i ett första steg kan få 200 miljoner euro i ett garantilån.
– Vi har fått informationen om att regeringen tänker ställa ut en statsgaranti för Volvo Personvagnar. Men vad jag har förstått så är inte alla detaljerna klara än. Men det är ett villkor för EIB att det finns adekvata garantier, säger EIB:s handläggare Mats Gunnarsson till Ekonomiekot.
Däremot ställs inte samma krav på Scania eller Volvo Lastvagnar.
– Det är två företag med väldigt god kreditvärdighet så där kan EIB låna ut direkt mot deras balansräkning, säger Mats Gunnarsson.
Beträffande SAAB är det fortfarande osäkert om företaget kommer att få en statsgaranti.
– Det är egentligen det vi väntar på. Regeringen har sagt att den väntar på en långsiktig industriell lösning och samma sak gäller för EIB. Vi vill se en långsiktig industriell lösning för SAAB som vi tror på, säger Mats Gunnarsson.
– Ägarfrågan är väldigt viktig i det här.






