Klarnas personalstyrka har minskat under det senaste året. Vd:n hänvisar till AI – men källor på insidan säger att det finns andra knep.
Granskning: Klarna gör sig av med folk i tysthet


Mest läst i kategorin
I juni 2021 gjorde Klarna en investeringsrunda som värderade bolaget till 46 miljarder dollar. Då var betaljätten hela Europas högst värderade startup.
Därefter har Klarna försökt gå från att vara en fintech-startup med rötterna i Sverige till att bli ett globalt bolag – med det stora målet att noteras på New York-börsen.
Missa inte: Källor: Klarna kokar inifrån – ”Många väntar på att casha ut”. Realtid
Så sent som förra veckan kom rapporter om att noteringen var nära, men börsoron i USA kan sätta käppar i hjulet – och en ny granskning från Business Insider hävdar att det är oroligt i företaget.
”Lömskt”
Sajten har talat med elva nuvarande eller tidigare anställda på Klarna. De anser att den planerade börsnoteringen har gjort företaget måna om att effektivisera organisationen.
Enligt dessa källor ska det finnas en så kallad talangpool på företaget, där medarbetare sätts med lön men i praktiken utan några arbetsuppgifter.

Klarna vill starta aktiehandel – och konkurrera med Robinhood
Klarna undersöker möjligheterna att starta en plattform för aktiehandel och handel med ETF:er.
Klarna menar att det handlar om ett fåtal anställda som är mellan uppdrag, ungefär som konsulter kan vara i perioder. De på insidan säger att det snarare handlar om ett sätt att diskret kunna säga upp folk.
”Det kändes som ett lömskt sätt att genomföra uppsägningar i tystnad”, säger John, som förflyttades till talangpoolen och sedan blev erbjuden ett avgångsvederlag.
Senaste nytt
Använt AI i kundtjänsten
Klarnas vd Sebastian Siemiatkowski har förnekat att det har skett några uppsägningar. Däremot har han varit tydlig med att AI har inneburit att de inte längre behöver anställa.
Exempelvis ska AI ha gjort samma jobb som 700 kundtjänstmedarbetare. Kombinerat med naturliga avgångar har det inneburit en minskning av personalstyrkan, enligt Siemiatkowski.
Det köper dock inte de källor som Business Insider talat med, som istället menar att vd:ns ”narrativ om naturliga avgångar och AI-fördelar inte stämmer överens med deras upplevelse”.
Missa inte: Källor: Klarna kokar inifrån – ”Många väntar på att casha ut”. Realtid
Fått kritik förut
Enligt ett internt dokument från i augusti förra året, som Business Insider sett, ska det ha funnits 260 anställda i talangpoolen, vilket då utgjorde ungefär sju procent av arbetsstyrkan.
Klarna har tidigare fått kritik för att pressa anställda till att säga upp sig.
2022 ville Klarna göra sig av med 700 personer som de i många fall stängde av från internkommunikationen, skriver SVT Nyheter.

Klarna om rekordböterna: ”Meningslöst att överklaga”
Regelverket är ”otydligt”, ”tandlöst” och ”framhastat”, menar vd Sebastian Siemiatkowski.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.