12 juni
2026

Realtid

Apollo Global vill stoppa SAS betalning till budvinnare

Apollo Global vill stoppa SAS betalning till budvinnare
Finwire

Riskkapitalbolaget Apollo Global, som tidigare gett SAS lån på 700 miljoner dollar under rekonstruktionsprocessen, vägrar nu att låta flygbolaget göra en betalning till det konsortium som vann budgivningen.

Apollo deltog också i budgivningen men förlorade. Nu försöker man att stoppa SAS-affären genom att hindra en betalning på tre miljoner dollar från SAS till vinnarna. Detta är den första delbetalningen av ersättningen för de kostnader som den vinnande gruppen ådragit sig i samband med budet på SAS.

SAS har i en inlaga till konkursdomstolen i New York sagt att betalningen är av yttersta vikt för att affären ska kunna slutföras, rapporterar norska E24.

“Betalning av kostnadsersättningen är nödvändig och lämplig för att fortsätta motivera budgivarna att gå vidare med de nödvändiga nästa stegen och slutföra transaktionen”, skriver SAS.

Apollo har i en egen inlaga bland annat krävt att domstolen överhuvudtaget inte tillåter betalningen.

Då SAS inte har undertecknat affären med konsortiet, är det teoretiskt möjligt för Apollo att lämna ett bud på SAS direkt till domstolen.

SAS-aktien har som mest rusat 25 procent under tisdagen. Uppgången har sedan dess mattats av till plus 10 procent.

 

 

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Sällsynta jordartsmetaller
Makro

Kinas hämnd mot Trumps tullar: Nu stryps tillgången på kritiska metaller

11 juni 2026