13 juni
2026

Realtid

Trafikverkets förslag väntas inte påverka enligt Gotlandsbolagets vd

Foto: Gotlandsbolaget
Finwire

Rederiet Gotlandsbolaget ska komma tillbaka till börsen och listas på First North. Beslutet kommer mot bakgrunden av ett statligt förslag om att göra om Gotlands färjetrafik, vilket kan vara förödande för rederiet.

I höstas presenterade Trafikverket en utredning som gav förslag på statliga färjor vars drift skulle handlas upp. Förslagen skulle göra det svårare för Gotlandsbolaget att bedriva sin verksamhet.

Enligt vd Håkan Johansson är noteringen inte till för befintliga aktieägare att kunna sälja av sina aktier medan möjligheten fortfarande finns. Det rapporterar Dagens industri.

–Nej, det är inte anledningen, och förslag på förändringar av affärsmodellen kommer inför varje upphandling. Inför nästa avtalsperiod, som börjar 2027, har man också sagt att upphandlingen ska ske som vid senaste upphandlingen år 2017, säger Johansson till Di.

Han ser inte att utredningens förslag är något som kommer att påverka Gotlandstrafiken inom de närmaste åren.

Vidare säger Johansson att 2021 var ett ”otroligt bra år” för Gotlandsbolaget, samt att sommaren varit bra.

Rederiet Gotlandsbolagets aktie handlas idag på Mangolds lista.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Spara & placera

Faran för bostadsrättsföreningarna är inte över

27 maj 2026
Varför är vissa mer benägna än andra att ta risk i sitt sparande? (Kollage: Getty Images / Pexels / Realtid)
Spara & placera

Riskmissen: Därför investerar kvinnor sämre än män 

25 maj 2026