19 maj
2026

Realtid

Rabatt på 9 procent när Embracer tog in nytt aktiekapital

Embracer Groups vd och grundare, Lars Wingefors.
Finwire

Gamingbolaget Embracer har genomfört en riktad nyemission som tillför två miljarder kronor före transaktionskostnader.

Emissionen omfattade 80 miljoner nya B-aktier till teckningskursen 25 kronor per aktie. Teckningskursen fastställdes genom ett accelererat bookbuilding-förfarande och motsvarar en rabatt på över nio procent jämfört med senaste stängningskursen på onsdag.

Emissionen riktades mot svenska och internationella institutionella investerare.

Utspädningen från emissionen är cirka 6 procent av antalet aktier och cirka 4,1 procent av antalet röster i bolaget.

— Medan omstruktureringsprogrammet går enligt plan, kommer likviden från denna nyemission ytterligare att stärka vår finansiella ställning, förbättra både finansieringskostnaderna och vår operativa flexibilitet samt göra det möjligt för oss att fokusera på omstruktureringsprogrammets huvudsakliga delar, kommenterar vd och grundare Lars Wingefors.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Det går inte att se någon effekt av de nya bolånereglerna, som infördes den 1 april – främst för att underlätta för förstagångsköpare. Arkivbild.
Spara & placera

Slopat amorteringskrav påverkade inte bopriserna

03 maj 2026
Äldre person med rullator
Spara & placera

Småföretagare: Så undviker du låg pension

27 apr. 2026