14 okt.
2026

Realtid

Nasdaqs noteringschef: IPO-torka till mitten av nästa år

Kriget i Ukraina och inflationen påverkat noteringsklimatet negativt och att det råder en för stor osäkerhet kring värderingar.
Rikard Jansson

Rikard Jansson

Börsoperatören Nasdaq tror att den svenska torkan för nynoteringar håller i sig till mitten av nästa år. Det säger Håkan Sjögren, som är ansvarig för svenska noteringar, i en intervju med Bloomberg News.

Han menar att kriget i Ukraina och inflationen påverkat noteringsklimatet negativt och att det råder en för stor osäkerhet kring värderingar.

— Jag är säker på att många processer kommer att inledas under det första kvartalet och att noteringar sker i slutet av maj och förhoppningsvis under de tre första veckorna i juni, säger Håkan Sjögren.

Ett stort antal bolag har meddelat att man siktar på en notering om klimatet blir bättre. Enligt data som sammanställts av Bloomberg noterades blott 45 bolag i Norden i år, ned från 243 i fjol.

Mest läst i kategorin

Spara & placera

Efter år av förluster: Därför lockar obligationerna tillbaka spararna

01 okt. 2026
Spara & placera

Pengarna sitter fast i private equity: Så gör de rika för att få ut dem

28 sep. 2026