23 okt.
2026

Realtid

Blackrock sänker synen på utvecklade marknader

Rikard Jansson

Rikard Jansson

Fondjätten Blackrock sänker sin rekommendation för aktier på utvecklade marknader till neutral, från att tidigare ha varit övervikt. Strateger från Blackrock menar att sänkningen kommer efter en ökad oro kring den globala ekonomiska tillväxten till följd av centralbankernas åtstramningar och sämre utsikter för tillväxten i Kina.

Aktier på utvecklade marknader har också minskat sin attraktionskraft i förhållande till obligationer. Strategerna menar också att risken har ökat för att åtstramningar från centralbankerna endast fokuserar på inflationen utan att beakta de höga kostnaderna för tillväxten och arbetsmarknaden. Det skriver Bloomberg News.

Blackrock håller en övervikt i amerikanska statsobligationer, samt inflationslänkade obligationer och föredrar samtidigt statsobligationer med kortare löptid.

Mest läst i kategorin

Fjärrvärmekostnaden har stigit med 31 procent sedan 2023, enligt rapporten från Nils Holgersson-gruppen. Arkivbild.
TT-nyhet

”Dramatiskt höga nivåer” – boendekostnaderna stiger

21 okt. 2026
Spara & placera

Efter år av förluster: Därför lockar obligationerna tillbaka spararna

01 okt. 2026
Spara & placera

Pengarna sitter fast i private equity: Så gör de rika för att få ut dem

28 sep. 2026