23 okt.
2026

Realtid

Blackrock håller låg risknivå i portföljen

Rikard Jansson

Rikard Jansson

Fondjätten Blackrock skriver i sin veckovisa marknadskommentar att man fortsätter hålla risknivån låg på grund av den volatila makrosituationen.

Den nya makroekonomiska situationen har enligt Blackrock tvingat centralbankerna till ett ofrånkomligt val. Antingen tämjer man inflationen genom att höja styrräntan eller så håller man räntan låg och bevarar tillväxten. Fondjätten tror att centralbankerna kommer att strama åt för mycket och håller därför risknivån låg i portföljen.

Taktiskt innebär detta att man föredrar krediter framför aktier, däremot ser man relativt positivt på aktier på längre sikt. Den ihållande inflationen gör att fondjätten är negativt inställd till nominella obligationer och positiv till inflationslänkade obligationer.

Mest läst i kategorin

Fjärrvärmekostnaden har stigit med 31 procent sedan 2023, enligt rapporten från Nils Holgersson-gruppen. Arkivbild.
TT-nyhet

”Dramatiskt höga nivåer” – boendekostnaderna stiger

21 okt. 2026
Spara & placera

Efter år av förluster: Därför lockar obligationerna tillbaka spararna

01 okt. 2026
Spara & placera

Pengarna sitter fast i private equity: Så gör de rika för att få ut dem

28 sep. 2026