Friedrich Merz vill spendera miljarder på militär upprustning i Tyskland – men han behöver få med sig landets miljöparti. Nu öppnar han för en kompromiss.
Så ska De gröna lockas att överge Tysklands skuldbroms


Mest läst i kategorin
23 februari hölls det tyska valet som slutade med seger för kristdemokratiska CDU, med högernationalistiska AfD som näst största parti. Därmed lär CDU-ledaren Friedrich Merz bli den som får formera regering.
En av de stora frågorna som han behöver lösa är hur Tyskland ska förhålla sig till sin skuldbroms. Sedan finanskrisen har Tyskland inskrivet i grundlagen att landet inte får låna mer än 0,35 procent av BNP.
Missa inte: Tysklands skuldbroms – nödvändig eller skadlig? Realtid
Eftersom det rör sig om en konstitutionell förändring krävs två tredjedelar av rösterna i Bundestag – och nu är Merz beredd att göra kompromisser för att få igenom förändringen, skriver Bloomberg.
Merz: Kommer föra samtal
Anledningen till att Merz har bråttom med att få igenom förslaget är att han vill att det ska röstas igenom i det utgående parlamentet. Där kommer han troligen behöva få med sig De gröna, ett parti som står långt ifrån CDU politiskt.
Det som Merz föreslår är en fond med investeringar på 500 miljarder euro, som bland annat kan finansiera infrastruktur och militärt stöd till Ukraina.

Tysklands jätteproblem –”klockan är fem minuter till midnatt”
Tysklands nye ledare Friedrich Merz kommer ha mycket på sitt bord framöver.
Nu ser det också ut som att det kommer att finansiera stora klimatinitiativ, om De gröna får igenom sina krav.
”Vi kommer att föra omfattande samtal med De gröna”, sa Merz i helgen.
Senaste nytt
Tyskland har råd att låna
Skuldbromsen har blivit en omdebatterad fråga i Tyskland, där vissa ser den som en onödig tvångströja på den tyska ekonomin. Andra menar att det är en viktig begränsning för att undvika ett alltför frikostigt spenderande.
Tyskland tycks dock ha utrymme för att låna till fler satsningar. Det anser i alla fall en panel av ekonomer som Financial Times har tillfrågat.
Missa inte: Kan stridsvagnar rädda Tysklands ekonomi? Realtid
De menar att Tyskland skulle kunna höja sin skuldnivå från dagens 63 procent av BNP till 83 procent av BNP utan att det skulle påverka tillväxten negativt.
Samtidigt framhåller de vikten av att kombinera detta med andra åtgärder, som avreglering för att göra det lättare att driva företag i landet.

Tysklands stjärnor kliver fram i industrijättarnas ställe
Tyskland har länge förknippats med tung industri. I dag verkar landets bästa företag inom helt andra sektorer.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.