Fler amerikaner känner ekonomisk otrygghet och väljer att skjuta upp stora livsbeslut. Det visar en ny studie.
Amerikaner skjuter upp barnafödandet


Mest läst i kategorin
Stora livsbeslut kräver ofta en viss mån av säkerhet, inte minst ekonomisk.
När den amerikanska ekonomin nu är turbulent i kölvattnet av Donald Trumps tullar avspeglar det sig också i hur invånarna beter sig.
Missa inte: Trump sågas för sina ekonomikunskaper: ”Vansinne”. Realtid
Enligt en färsk opinionsundersökning som The Guardian har beställt avvaktar nämligen fler amerikaner med att köpa bostad, gifta sig eller skaffa barn på grund av ekonomisk osäkerhet.
Stick i stäv med Trumps planer
Trots att Trumps nya handelspolitiska linje med höjda tullar bara varit i kraft en kort tid märks en tydlig oro i hushållens framtidsplaner.
Sex av tio amerikaner uppger att deras livsmål påverkas negativt av ekonomin. Detta tyder på att den ekonomiska politiken redan nu påverkar hur människor agerar i sin vardag.

Ett tydligt exempel är barnafödandet. 65 procent säger att ekonomin har påverkat deras beslut att skaffa barn inom en snar framtid, antingen att de nu avstår på grund av osäkerhet kring framtiden eller att det helt enkelt blivit för dyrt.
Detta sker samtidigt som Trump-administrationen försöker stimulera barnafödandet genom ekonomiska incitament som en föreslagen ”bebisbonus”, som New York Times har rapporterat om.
Missa inte: Födelsetalen rasar i USA – lägsta nivån på 45 år. Dagens PS
Senaste nytt
Många hyr lägenhet
Stora investeringar skjuts också upp. Nära hälften av de tillfrågade ville genomföra större inköp, som bil eller hushållsapparater, men många tvingas avstå.
När det gäller bostadsköp, ett klassiskt tecken på ekonomisk trygghet, uppger tre av fyra intresserade att det nu är omöjligt på grund av dagens ekonomiska läge.

Trump skyller på Biden när USA:s ekonomi krymper
USA:s ekonomi krymper för första gången sedan pandemin.
Den snabba prisuppgången på bostäder under pandemin, tillsammans med höjda räntor, gör bostadsmarknaden särskilt svår för unga vuxna.
Bland unga, där många hyr en lägenhet, vill många köpa en bostad, men möjligheten att göra det är i praktiken starkt begränsad.
Svårt att få ihop vardagsekonomin
Kostnaden för det dagliga livet har också ökat markant. Majoriteten av amerikanerna upplever att levnadskostnaderna blivit värre sedan årsskiftet, och många säger att det blivit svårare att få vardagsekonomin att gå ihop. Matpriser, räkningar och förnödenheter har alla stigit på kort tid.
Samtidigt är uppfattningen om ekonomin starkt politiserad. Republikaner är överlag mer positiva än tidigare, medan demokrater och framförallt oberoende väljare uttrycker större oro.
Missa inte: Svensk film drabbas av 100-procentiga Trump-tullar. News55
Trots att USA inte befinner sig i recession visar undersökningen att en stor andel av befolkningen uppfattar det som om landet gör det.
Det har gett upphov till att vissa bedömare kallar det för en ”recession som alla känner men ingen ser”, och det har blivit till något av en sport att peka på saker som indikerar att en recession är på väg.

Fed fortsätter att trotsa Trump: ”Osäkerheten extremt hög”
Jerome Powell varnar för en osäker framtid.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.