09 maj
2026

Realtid

Säkra växer med förvärvet av livförmedlaren Navista

Säkra
Eva Pantzar Waage, vd och koncernchef, Säkra. Foto: Säkra
Marlene Sellebraten

 Navista Fond & Försäkring i Stockholm blir en del av expansiva Säkrakoncernen.

Försäkringsförmedlaren Säkra förvärvar Navista Fond & Försäkring, Stockholm, med sina sex medarbetare och erfarenhet av tjänstepensionslösningar och placeringsrådgivning. Det framgår av ett pressmeddelande.

Sedan i januari har Säkra aviserat ett antal förvärv, däribland Oberoende Försäkringar i Värmland, Gothia Försäkringsförmedling, Ankaret Försäkring & Finans i Skellefteå och Faval Försäkring i Umeå och Lycksele.

– Vi är mycket glada att kunna välkomna Navista och deras medarbetare till oss på Säkra. Vi ser fram emot att tillsammans kunna fortsätta utveckla verksamheten genom att tillföra vår infrastruktur och våra centrala resurser, säger Eva Pantzar Waage, vd och koncernchef vid Säkra, i en skriftlig kommentar.

Marlene Sellebraten
Marlene Sellebraten

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

würth
Börs & finans

Industrilegendaren: Den yngre generationen är för bekväm

09 maj 2026