Investerare flyr till guld medan USA:s statsskuld växer snabbare än någonsin. Republikanerna och demokraterna kan inte enas om en budget – och regeringens strategi att lösa krisen möts av omfattande tvivel från experter.
USA:s skuld växer i rekordfart: "Ett högt spel"

Mest läst i kategorin
”Det här är verkligen en stor grej och får jättestora effekter på olika delar av marknaden”, säger Dagens PS redaktionschef Edvard Lundkvist till Realtid TV.
Den politiska budgetkrisen har lett till att USA inte kan betala för de statliga utgifterna. Samtidigt driver rädslan för valutadevalvering investerare till guld.
IMF varnar: Osäkerheten kvarstår
IMF-chefen Kristalina Georgieva konstaterade i organisationens senaste tillväxtprognos att osäkerheten kommer att finnas kvar. Det är det nya normala – och marknaden måste vänja sig.
”Osäkerhet är aldrig bra för marknaden”, konstaterar Lundkvist.
Guldpriset har stigit kraftigt. Drivkraften är en specifik rädsla bland investerare.
”Folk tror att USA kommer tvingas devalvera sin valuta för att kunna betala sina skulder”, förklarar Lundkvist.
Republikanerna vägrar kompromissa
Budgetkrisen har sitt ursprung i ett politiskt dödläge. Republikanerna har tagit en position som skiljer sig från tidigare.
”Republikanerna har gått ut stenhårt och sagt att vi kommer inte kompromissa om någonting. Ni får ta det här i sin helhet”, säger Lundkvist.
Demokraterna vägrar acceptera de ekonomiska reformerna – och skillnaden mot tidigare är slående.
”Tidigare har man ju ofta kunnat enas om var man ska kompromissa någonstans. Men det är en annan situation nu”, fortsätter han.
USA har inte råd att betala för de statliga utgifterna. Ingen av parterna ger med sig.
Tullar ska rädda ekonomin – experter tvivlar
USA satsar på tullar för att öka intäkterna och balansera ekonomin – men kalkylerna möts av omfattande tvivel.
”Det är ett högt spel. Det är inte alla som är överens om att det kommer fungera. Många menar att man har väldigt optimistiska kalkyler för det här”, säger Lundkvist.
Den senaste stora reformen rörde sig i motsatt riktning: skattesänkningarna ökade utgifterna kraftigt.
Experter råder: Sprid riskerna
Statsfinansiella problem har fått konkreta konsekvenser för enskilda investerare. Rådet från experterna är tydligt.
”Många sitter väldigt djupt i amerikanska investeringar. Det kan vara en god idé att sprida sin risk för att minska smällen om det faktiskt skulle bli en fördjupad ekonomisk kris i USA”, säger Lundkvist.
Makroekonomiska faktorer påverkar nu alla möjliga typer av investeringar. Geopolitik, USA:s ekonomi och Europas ekonomi samspelar på ett sätt som gör marknaden svårnavigerad.
Ingen lösning i sikte
Det finns inga tecken på att den ekonomiska krisen går över.
”Det är därför marknaden beter sig som den gör”, säger Lundkvist.
En faktisk konkurs, där USA inte kan betala, ligger långt fram i tiden enligt ekonomiska experter. Men det som redan sker kan vara en långsam konkurs där de offentliga finanserna inte räcker till och tvingar fram jobbiga åtgärder.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.







