Fyra profilerade affärsmän, däribland en före detta landshövding och moderat riksdagspolitiker, fälls i Stockholms tingsrätt för bokföringsbrott.
Toppolitiker och affärsmän döms för bokföringsbrott

Männen döms till villkorlig dom och dagsböter efter att ha lämnat in bolagets årsredovisning elva månader för sent, skriver Dagens PS.
De fyra männen lärde känna varandra på Handelshögskolan i Stockholm under andra halvan av 1990-talet och bildade under den tiden ett gemensamt konsultbolag.
Missa inte: Duell om miljardärsskatt: Zucman mot Waldenström. Realtid
Bolaget har sedan dess i princip legat helt stilla, utan transaktioner eller aktiv verksamhet, men styrelseposterna stod kvar, och med dem det juridiska ansvaret.
Upprepat mönster led till fällande dom
Kärnan i målet är årsredovisningen för räkenskapsåret 2022–2023, som lämnades in drygt elva månader för sent.
Rätten konstaterade att samtliga tilltalade vid upprepade tillfällen tidigare missat att upprätta årsredovisning i tid.
Läs också: S kräver betydligt hårdare straff för ekobrott. Dagens PS
Tingsrätten slog också fast att alla fyra, med hänsyn till sin utbildning och yrkesbakgrund, var fullt medvetna om vad bokföringsskyldigheten innebär. Underlåtenheten bedömdes därmed inte som okunskap utan som felaktiga prioriteringar.
En av de dömda är en tidigare landshövding som lämnade sitt uppdrag sommaren 2024, med mer än två decenniers erfarenhet som moderat riksdagspolitiker.
Hans försvar byggde på att bolaget saknat transaktioner i över tio år och att han inte i praktiken ansvarade för bokföringen. Tingsrätten accepterade inte det argumentet.
Böter för männen och bolaget
Männen döms till villkorlig dom och dagsböter. Den tidigare landshövdingen döms till 40 dagsböter om totalt 26 000 kronor.
Missa inte: Affärsjuridikens kärna: “Större ärenden, större fakturor”. Realtid
Utöver det döms bolaget till en företagsbot på 30 000 kronor.
Allt fler fall av försenad redovisning
Domen faller i ett bredare sammanhang av växande ekonomisk brottslighet i Sverige. Enligt en lägesrapport från Ekobrottsmyndigheten har ekobrotten blivit alltmer omfattande och lönsamma.
Myndigheten noterar att allt fler fall som rör försenade årsredovisningar nu lagförs, även om bara 15 procent av de över 48 000 misstankar som inkom under 2024 ledde till lagföring.





