12 feb. 2026

Realtid

Skottdagen förhindrar kortbetalning på Ica

Nej, det blir ingen kortbetald mjölk på Ica idag. Arkivbild: Anders Frick
Nej, det blir ingen kortbetald mjölk på Ica idag. Arkivbild: Anders Frick
Anders Frick
Uppdaterad: 29 feb. 2024Publicerad: 29 feb. 2024

Det visar sig nu vara skottdagen som är anledningen till att det sedan i morse inte går att betala med kort på Ica eller Apoteket Hjärtat. Det bekräftar Ica-gruppen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

harvey
IT & tech

AI-startup kan få jättevärdering – vill ta in mer pengar

11 feb. 2026
IT & tech

Hon leder en av Sveriges största AI-satsningar: "Kommer att gå fel"

10 feb. 2026
IT & tech

Förnybar energi utsatt för hackerattack – nära blackout

09 feb. 2026
IT & tech

Fyra hot kan spräcka historiens största bubbla

06 feb. 2026
IT & tech

Anthropic hånar OpenAI:s reklam – med egen reklam

06 feb. 2026

Just nu kan ingen betala med kort på varken Ica och Apoteket hjärtat. På grund av skottdagen idag den 29 februari så har företaget har råkat ut för en ”milleniumbugg”. Det rapporterar Sveriges radio.

– Det handlar om ett internt problem i våra betalsystemen som orsakas av att det idag är skottdagen, säger Maria Elfvelin, presskommunikatör på Ica gruppen (sic!), till SVT.

Hon säger också att det inte har hänt tidigare utan är kopplat till de nya terminalerna. Ica jobbar just nu med att utreda orsaken och beklagar problemen som kortstoppet medför.

Det går fortfarande att betala med Swish och i Icas app, men i nuläget finns ingen prognos för när det går att betala med kort igen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Anders Frick
Anders Frick

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS