EU-kommissionären Margot Wallström avvisar än en gång tanken på att hon skulle bli ny socialdemokratisk partiledare. Däremot säger hon sig vilja ha ett bra framtida samarbete med den nya borgerliga regeringen, samtidigt som hon ger sina partikamrater i den förra regeringen en känga.
Wallström fjärmar sig från s-toppen

Mest läst i kategorin
Margot Wallströms kritik mot den förra socialdemokratiska regeringens ovilja att lyfta upp EU på den politiska dagordningen är inte att ta miste på.
– Det är alldeles för få politiska ledare som talar om Europa och deras visioner för Europa. I svenska valrörelsen saknades Europaperspektivet helt, men jag hoppas på mer engagemang från den nya regeringen. Alla regeringspartier har ju en positiv EU-hållning, sade Wallström vid en pressträff på måndagen enligt Dagens Industri.
Därmed fjärmar hon sig ytterligare från den gamla regeringen, och än en gång sade hon att det absolut inte är aktuellt för henne att kandidera till posten som ny socialdemokratisk partiledare.
Många partidistrikt har henne överst på sin lista över tänkbara partiledare, men på pressträffen var hon tydlig med att hon inte är någon ”smygkandidat” till posten. Hon är EU-kommissionär, och sedan ett par år även vice ordförande i EU-kommissionen.
Att hennes relation till den nuvarande s-toppen inte är helt problemfri illustreras av uttalandet om att hon gärna talar på socialdemokratiska möten, med tilläget ”om hon blir inbjuden”.
Realtid.se