Realtid

"Volkswagenlagen behövs inte"

administrator
administrator
Uppdaterad: 04 mars 2008Publicerad: 04 mars 2008

Volkswagens styrelseordförande Martin Winterkorn vill inte att politikerna ska hindra Porsche från att ta makten över en allians mellan Volkswagen, Scania och MAN.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Volkswagen behöver inte längre den tyska lag som garanterar inflytande för facket och delstaten Niedersachsen, med Volkswagenstaden Wolfsburg där huvudkontoret ligger.

Det sa Volkswagens styrelseordförande Martin Winterkorn under måndagskvällen, enligt Dow Jones nyhetsbyrå.

Lagen från 1960 begränsar rösträtten för aktieägare i Volkswagen till 20 procent. Syftet var att förhindra ett utländskt övertagande – precis som Volkswagen nu tar över Scania.

EG-domstolen dömde ut lagen i oktober eftersom den bryter mot EU:s grundregel om fri rörlighet för kapital.

Den tyska regeringens förslag till en ny lag mildrade konflikten mellan facket och Porsche, som vill ta makten i Volkswagen.

Men Porsche kritiserade förslaget eftersom det skulle försvåra övertagandet. Regeringen uppgav i söndags att ett nytt lagförslag var på väg.

Igår gav så Porsches styrelse sin koncernchef Wendelin Wiedeking i uppgift av att öka aktieinnehavet i Volkswagen från 31 procent till mer än 50.

Inom ett halvår kan Porsche få klartecken från EU:s konkurrensmyndigheter.

ANNONS

Volkswagens styrelseordförande Martin Winterkorn låter gärna Porsche ta över.

– Jag förväntar mig att ni lägger meningsskiljaktigheterna åt sidan, sa Martin Winterkorn med anledning av konflikten mellan Porsche och facket hos Volkswagen.

Sedan familjen Wallenberg sålt sin andel av Scania igår äger Volkswagen i sin tur 68 procent av Scania.

Enligt Martin Winterkorn ska Volkswagen och Scania nu samordna inköp av stål och samarbeta omkring, men inte slå samman, forskning och utveckling.

Volkswagen överväger också att ta över Scanias tyska konkurrent MAN.

– Vi tror fortsatt på ett sammangående, men det är inte aktuellt just nu – varken i dag eller inom överskådlig tid, sa Volkswagens finanschef Hans-Dieter Pötsch under måndagskvällen.

Enligt Frankfurter Allgemeine Zeitung har Volkswagens styrelseordförande Martin Winterkorn erbjudit Leif Östling att fortsätta som vd för Scania till maj 2009.

Det talar för att Volkswagen siktar på ett samarbete, snarare än en sammanslagning, mellan Volkswagen, Scania och MAN.

ANNONS

Martin Winterkorn lovar att Scanias varumärke ska finnas kvar jämte andra Volkswagenägda varumärken som tjeckiska Skoda och spanska Seat.

”Naturligtvis” ska Scania behålla huvudkontoret och tillverkningen i Södertälje.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS