17 juni
2026

Realtid

Voddlers sköna miljoninjektion

administrator

administrator

Voddler har tillförts 40 nya, fräscha, miljoner genom en nyemission.

Voddler, bolaget bakom den digitala filmtjänsten med samma namn, har tillförts 40 miljoner kronor i nytt kapital genom en nyemission. Förutom privata investerare satsar det finländska telekombolaget Elisa pengar i Voddler.

Samtidigt har Voddler ingått ett samarbetsavtal med Elisa i syfte att lansera filmtjänsten i Finland. Dessutom tar Mikael Rönnblad, chef för konsumenttjänster på Elisa, plats i Voddlers styrelse, enligt ett pressmeddelande.

Voddler har i dag, enligt egen uppgift, drygt 720 000 registrerade användare och cirka 2 500 filmtitlar i utbudet. Drygt 80 procent av titlarna är gratisfilmer, som finansieras med reklam. Tjänsten är tillgänglig i Sverige, Norge, Finland och Danmark. I de två sistnämnda länderna krävs inbjudan för att kunna använda den.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Ny modell: Företag slipper bära risken i domstolstvister

16 juni 2026
Symbol för Litium samt batterier
Makro

USA:s gigantiska litiumfynd kan förändra allt – om brytningen blir av

16 juni 2026