20 apr.
2026

Realtid

Världens it-elit samlas i Rwanda

administrator

administrator

Det folkmordsdrabbade Rwanda är centrum för en internationell it-konferens i höst. Syftet är att snabba på Afrikas it-utveckling. Både Nokia och Ericsson kommer att vara på plats i huvudstaden Kigali.

– Afrika är jättespännande. Det syns också på våra resultat och efterfrågan, säger Åse Lindskog, presschef på Ericsson.

Mer än 500 delegater väntas komma till konferensen, kallad Connect Africa Summit. Den går av stapeln den 29-30 oktober. Det meddelade FN:s informationscenter i måndags.

FN-konferensen siktar på att mobilisera människan, tekniken och finansiella tillgångar. Det ska vara nödvändigt för att snabba på Afrikas eftersläpning i användandet av it, inklusive bredband.

Medan investeringar i it-baserad infrastruktur har ökat dramatiskt de senaste åren i världen, ligger Afrika hopplöst på efterkälken. Siffror visar att under 2005 investerades det 55 miljarder kronor globalt.

I Afrika är det sämre ställt. Där har fortfarande mindre än fyra procent av befolkningen tillgång till internet. Cirka 70 procent av all internettrafik är dirigerat utanför den afrikanska kontinenten. Det i sin tur driver upp kostnader för företagen och konsumenterna.

Göran Söderholm är Ericssons man i Afrika. Han har sin bas i Sydafrika men ansvarar för Ericssons försäljning i 43 länder söder om Sahara. Bolaget har 40 procent av mobil telefoni i Afrika.

– Det är viktigt att vara med och höra tongångarna. Vi vill också kunna påverka utvecklingen i Afrika, säger han till Realtid.se.

Hans ambition är att den stora massan av det afrikanska folket ska få tillgång till mobiltelefoner. Steget därefter är att utveckla internetanvändandet.

– Behovet av kommunikation är stort. Vår stora utmaning ligger i att få ner priset för användarna. Många lever inte på mer än två dollar per dag. Vi har kommit långt med att bygga billigare nätlösningar. Kostnaden på infrastrukturen måste ner för folk ska ha råd. Vi arbetar också på att kunna minska antalet basstationer.

FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon har satt som mål att Afrika ska komma över den digitala klyftan.

– Det här är en viktig vision. Vi måste göra vårt bästa för att överbrygga gapet, säger han.

Rwandas president Kagame har skickat inbjudan till 54 afrikanska länder. Länder som Kina och Indien kommer att delta. Dessutom kommer representanter från Europeiska kommissionen, arabiska länder och organisationen för europeiskt samarbete, OEEC. Företag som Cisco, Nokia, Ericsson. Alactel-Lucent och Neustar är också involverade.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Sveriges analys: Rysslands ekonomi mycket sämre än trott

20 apr. 2026
Börs & finans

Ryssland säljer beslagtaget guldbolag för miljarder

20 apr. 2026
Kinas dominans över jordartsmetaller ger landet ett strategiskt övertag i den globala försörjningskedjan – något som nu märks i västerländsk industri. (Foto: Getty Images)
Börs & finans

Så beroende är försvarsindustrin av Kina

20 apr. 2026
Bank & Fintech

Bankrapporterna stundar – det här kan du vänta dig

20 apr. 2026