Globetrottern och Youtubeprofilen Matt Harding har blivit en av världens mest kända filmstjärnor. Miljontals människor har sett honom utföra sina danssteg på olika platser världen runt. Nu gör han tv-reklam för resebyrån Vings nya nättjänst.
"Var i helvete är Matt?"

Mest läst i kategorin
– Bokningarna har ökat med åtta procent. Det har varit ett bra driv, säger Joakim Eriksson, informationschef på Ving till Realtid.se
Den nya nätresetjänsten som kallas Resmålshittaren ska hjälpa kunderna att skräddarsy sina resor.
– Den gör samma jobb som en resesäljare. Nättjänsten fungerar som en vägledning när man söker resmål och svarar på de tio viktigaste frågorna.
Matt Harding flögs in till Turkiet där han bland annat kör sin dans med femtio turkiska folkdansare.
Sedan tre veckor tillbaka har Ving kört en trettiosekundersversion av videoklippet på TV 4 och Kanal 5.
– Sextiosekundersversionen ligger ute på Youtube, säger Joakim Eriksson.
Kommer ni att skicka honom till fler ställen i världen?
– Det är inte klart ännu, men är möjligt.
Matt Harding är en trettioåring amerikan från Connecticut som älskar videospel. Men insåg en dag att det saknades något. I februari 2003 sa han upp sig från sitt arbete och använde pengarna till att resa runt planeten.
Han gjorde en hemsida (www.where the hell is Matt.com) så att hans familj och vänner kunde se var han var.
Några månader senare kom en vän med idén att han skulle dansa överallt där han var, och filma det med sin kamera.
I slutet av 2005 var Matt ute på en sex månader lång resa i 39 länder och sju kontinenter. Under den resan dansade han överallt var han kom.
”Jag dansar mycket dåligt, men de flesta människorna tycker inte att det gör något”, säger han på sin hemsida.
Hittills har över sex miljoner människor sett hans filmklipp.