13 juni
2026

Realtid

V: "Avsluta samarbetet"

administrator

administrator

Lars Ohly körs över av egna partiet.

Vänstern vill gå sin egen väg och inte längre ha ett rödgrönt samarbete. Det visar en rundringning som Dagens Nyheter har gjort till partiets distriktsordföranden.

– Vi måste vara det radikala vänsteralternativet. Vid vissa av uppgörelserna vi haft med S och MP har vi gett för mycket. Det är viktigt att vi nu står upp för våra värderingar, säger Alexander Lowejko, ordförande för V-distriktet i Jönköpings län.

Lars Ohly har hela tiden förespråkat att samarbetet skulle fortsätta men nästan tre fjärdedelar av partiets distriktsordföranden vill alltså avsluta det.

– Ibland känns det som om vi blivit uppätna av våra samarbetspartier. Vi har nog fått ge väldigt mycket och ta lite mindre. Vi måste ha en egen profil så att folk kan få reda på skillnaderna, säger Margaretha Löfgren som är ordförande i partidistriktet i Västerbottens län .

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin