Första ronden till USA i kampen om internet. Det är innebörden i den "kompromiss" om makten över internet som nåddes till inledningen av veckans IT-toppmöte i Tunis.
USA behåller internetmakten

Mest läst i kategorin

I flera år har maktstriden pågått. Aktörer som EU och Kina har velat sprida makten över bland annat så kallade IP-adresser och internationella toppdomäner som ”.com” och ”.org”.
Men uppgörelsen som nåddes lagom till WSIS (”Världstoppmötet om informationssamhället”) i Tunisien, inlett på onsdagen, innebär inga förändringar just nu. Den privata stiftelsen Icann (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) i Kalifornien behåller greppet. Visserligen ska FN:s generalsekreterare Kofi Annan nästa år inleda en process ”mot utökat samarbete (mellan) relevanta internationella organisationer”, men när den processen ska bära frukt sägs det ingenting om.
– Uppgörelsen ”bevarar USA:s regerings unika roll i att säkerställa internets pålitlighet och stabilitet”, sade USA:s förhandlare David Gross nöjt till journalister på onsdagen.
– Det händer ingenting med befintliga institutioner som Icann. Det skapar inga nya internationella organisationer, tillade Gross.
EU spelade den goda förloraren.
– På kort sikt utmanas inte USA:s övervakarroll, men på lång sikt måste de förhandla med alla stater om framtiden och utvecklingen för styrningen av internet, sade en EU-förhandlare anonymt till Reuters.
Uppgörelsen, som ska godkännas av de över 100 deltagande länderna under tredagarsmötet i Tunis, innebär att ett organ kallat IGF (Internet Governance Forum) upprättas. IGF kanske placeras i Grekland, och ska vara en diskussionsklubb för nätrelaterade problem som spam och datavirus.
TT

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.