USA-börserna fick en tydlig skjuts uppåt på torsdagen i väntan på avgörande sysselsättningssiffror på fredagen och kurserna på de flesta ledande asiatiska börserna steg också under fredagsmorgonen.
Uppåt på Wall Street och i Asien
Tokyobörsens Nikkei 225-index steg med 0,4 procent till 17.164,0. Verkstadsindustri som Fanuc steg på statistik över orderingång medan en svag yen gav skjuts åt exportföretage som Canon. Det bredare Topixindex gick upp med 0,5 procent till 1.730,3.
I Taipei i Taiwan föll Weighted Index med 0,1 procent och på Seoulbörsen i Sydkorea var Kospi-index oförändrat efter en tredagars uppgång.
Hongkongbörsens Hang Seng-index låg på morgonen stilla i lugn handel. Singapores Straits Times-index hade gått upp med 0,7 procent.
Vid stängning hade Nasdaqs kompositindex klättrat med knappt 0,6 procent till 2.387,7. Dow Jones industriindex gick upp med 0,6 procent till 12.260,7.
Stigande aktier var runt fyra gånger så många som de fallande när börsrallyn i Europa och Asien drog upp kurserna i USA.
Investerare lockades av vad som upplevdes vara undervärderade aktier i spåren av förra veckans fallande kurser. Men fortfarande väntar många på fredagens jobbstatistik för att kunna avgöra hur stark eller svag ekonomin är.
De branscher som lidit mest av börsrasen den senaste tiden ledde klättringen uppåt.
– Om siffrorna visar att sysselsättningen kommer i gång och att lönenivåerna är under kontroll tror jag att det lugnar marknaden. Men om inte kan vi få problem, sade Jay Suskind, vid Ryan Beck, till Wall Street Journal.
Stigande kurser dominerade Dow Jones men rykten om att krisdrabbade bolåneinstitutet New Century Financial kan komma att lämna in en konkursansökan dämpade börsglädjen. Bolagets aktie störtdök med 17,8 procent.
Trots ljumma februariresultat för detaljhandeln gick en del varuhuskedjor bra. Lågpriskedjan Target och Saks visade starkare resultat än väntat varpå aktiekurserna steg. Generellt fortsätter lyxkedjor att gå fram medan vissa lågpriskedjor haltar. Limited Brand, där underklädesbutikerna Victoria’s Secret ingår, tog sig uppåt på torsdagen.
Finansjätten Citigroup som haft en turbulent tid steg 0,6 procent efter nyheten om att bolaget ”inom kort” ska köpa en taiwanesisk bank. Det drev i sin tur upp aktier i finanssektorn.
TT
Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.