Realtid

Uppåt på USA-börserna

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 nov. 2005Publicerad: 08 nov. 2005

Fallande oljepriser bidrog till en uppgång på USA-börserna. Dow Jones industriindex steg med 0,24 procent till 10.556,0 medan Nasdaqs kompositindex gick upp med 0,2 procent till 2.174,1.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börserna drogs upp av att Microsoft har seglat fram som favorit till att få köpa en del av Time Warners internetenhet, America Online, enligt en artikel i New York Times.

Microsoft ingår i Dow Jones industriindex, men handlas på Nasdaq. Bolagets aktie steg med 1,2 procent till 27 dollar.

Amerikanska råoljepriser för decemberleveranser föll med 1,13 dollar till 59:45 dollar fatet. Milt väder på norra halvklotet och återhämtad inhemsk produktion minskade farhågorna om att det kan bli brist på råvara.

På måndagen meddelade medicinteknikföretaget Guidant att det stämt Johnson & Johnson för att tvinga fram en sammanslagning enligt en tidigare överenskommelse. Johnson & Johnson svarade att det inte är tvingat att fullfölja köpet. Efter beskeden steg aktierna i Johnson & Johnson med 0,9 procent till 61,40 dollar medan Guidant föll med 3,6 procent till 56:81 dollar.

Aktierna i energiföretaget TXU Corp steg hela 7 procent till 100:33 dollar sedan bolaget meddelat att det kommer att splittra aktien, köpa tillbaka aktier och öka utdelningen kraftigt.

Dollarn stärktes åter mot kronan, och en dollar kostade 8:14 kronor.

Astra Zeneca och Ericsson stängde 0,2 respektive 0,4 procent högre jämfört med stängningskurserna i Stockholm.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS