15 apr.
2026

Realtid

Tusentals finanshajar sitter löst i London

administrator

administrator

Behovet av finanshajar i London city väntas minska nästa år för första gången sedan 2001.

Enligt en studie från konsultföretaget CEBR ser det värst ut för investmentbankerna som tappar 2.300 jobb, följt av fondförvaltarna som tappar 1.600 jobb. I försäkringsbranschen försvinner 600 jobb. En direkt följd blir att 300 rekryterare blir överflödiga.

Nedskärningarna blir de värsta sedan it-kraschen år 2000, skriver Financial Times. Då berodde problemen på att tekniktunga kunder försvann och drog med sig finanssektorn i fallet med ett års fördröjning.

I dag är det finanssektorns egen bolånekris som ställer till det, medan kunderna i icke-finansiella branscher går fortsatt bra.

– Det är troligt att vi får se ett av tre jobb som skapats i år försvinna under nästa år, säger Sarah Bloomfield, ekonom hos CEBR till Sky News.

– Men även om det bara innebär en minskning med 2 procent av alla jobb, så kommer det att kännas värre än det faktiskt är eftersom London vant sig vid att nya jobb dyker upp i ett rasande tempo.

Sammanlagt väntas 6.500 jobb försvinna i Londons innerstad under nästa år. Men bara i år skapades 11.000 nya jobb.

Enligt studien kommer dessutom många jobb tillbaka igen året därpå när USA:s ekonomi väntas återhämta sig från turbulensen på fastighets- och finansmarknaden.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin