Realtid

Tunga aktier föll på Wall Street

administrator
administrator
Uppdaterad: 17 nov. 2005Publicerad: 17 nov. 2005

Tunga bolag föll på börserna i New York på onsdagen sedan investerare oroliga för bilsektorn sålde General Motors-aktier.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Asmodee sätter spelmarknaden i fokus på börsen

07 feb. 2025

General Motors stod för det största fallet på Dow Jones. Biltillverkaren, som tappade för tredje dagen i rad, backade med 5,8 procent.

På den bredare marknaden var det stiltje till följd av inflationsstatistik för USA som publicerades under onsdagen. Den visade att de amerikanska konsumentpriserna steg med 0,2 procent i oktober jämfört med september. Även exklusive livsmedels- och energipriser steg konsumentpriserna med 0,2 procent.

Ekonomer hade i genomsnitt räknat med oförändrade konsumentpriser och en ökning med 0,2 borträknat livsmedel och energi i oktober.

Dow Jones industriindex sjönk med 0,1 procent till 10.674,8. Nasdaqs kompositindex gick däremot upp med knappa 0,1 procent till 2.187,9.

Oljepriserna steg sedan USA rapporterat en oväntad sänkning av sitt råoljelager och oljekartellen OPEC förutspått att världen kommer att behöva än mer olja under vintern.

Råoljeterminen på Nymexbörsen steg med 90 cent till 57:88 dollar per fat, vilket hjälpte energisektorn. Exxon Mobile steg med 1,3 procent och Chevron med 1,6 procent.

American Express varnade för att vissa analytiker på Wall Street har för höga vinstförväntningar och aktien föll med 1,7 procent.

Utvecklingen för de svenska aktierna var blandad. Volvo gick upp med 0,2 procent jämfört med stängningskursen i Stockholm medan Ericsson gick ned med 1,1 procent.

ANNONS

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS