08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Traction in i Catellas styrelse

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 apr. 2013Publicerad: 22 apr. 2013

Peter Stillström föreslås som ny ledamot.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Styrelsen i Catella AB kommer snart att ha två nya ledamöter. Viveka Ekberg och Petter Stillström föreslås till nyval när Stefan Carlsson och Björn Edgren har avböjt omval.

Viveke Ekberg sitter bland annat med i styrelser som SPP Liv och Stiftelsen för internationalisering av högre utbildning och forskning. Hon har tidigare blan annat varit vd för PP Pension och haft ledande befattningar inom Morgan Stanley, Brummer & Partners och SEB.

Petter Stillström är vd för investmentbolaget Traction som i början av mars stegiv ökade sitt ägande i Catella till 10,3 procent av aktierna och 10,8 procent av rösterna. Han sitter som styrelseledmot i ett antal bolag i Tractions intressesfär, bland annat BE Group, OEM International och PartnerTech.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS