UPPDATERAD Toppen på hushållens köpfest nås i år med en ökning av försäljningen i detaljhandeln på runt 8 procent, spår Handelns Utredningsinstitut i sin senaste prognos.
Toppen på köpfesten nådd


Mest läst i kategorin

Perioden med prissänkningar i handeln som helhet är också över även om vissa produkter, som hemelektronik, även i fortsättningen kommer att bli billigare.
– De kommande tio åren kommer inte att bli lika fantastiska för handeln, säger Fredrik Bergström, vd för Handelns Utredningsinstitut (HUI).
Den starka och expansiva fas som den svenska detaljhandeln upplevt i snart tio år väntas dock fortsätta ett tag till. Den har drivits av den goda konjunkturen och inkomstökningar för hushållen. Låga räntor och ökande huspriser har gjort det billigt för hushållen att låna till sina köp.
I år har dagligvaruhandeln överraskat med en ökning av försäljningen i löpande priser på 7,1 procent i augusti och 6,7 procent hittills i år. Det har gjort att HUI skrivit upp sin prognos för försäljningsökningen i år från 4,5 till 6,0 procent.
Sällanköpsvaruhandeln ökade försäljningen med 7,3 procent i augusti och 8,4 procent hittills i år:
– Gör-om-ditt-hem-handeln går bäst, precis som möbelhandeln och järn- och bygghandeln. Det är bara bok- och pappershandeln som tappar och det beror på att böcker köps via andra kanaler, säger Michael Cronholm, ansvarig för HUI:s detaljhandelsprognoser.
De närmaste åren räknar man med en viss avmattning – med en försäljningsökning för handeln i löpande priser på 5,0 procent 2007 och 4,0 procent 2008.
– Vi jämför med 2006 som är ett extremt år. 5 procent är en hög takt, säger Cronholm om prognosen för nästa år.
Även om perioden med sjunkande prisnivå i handeln är över kommer prisutvecklingen i handeln fortfarande att ligga under ökningarna i konsumentpriserna som helhet.
– Det blir svagt uppåt i dagligvaruhandeln och svagt nedåt i sällanköpsvaruhandeln, säger Cronholm.
Enligt Fredrik Bergström är räntan den viktigaste faktorn för hur handeln kommer att utvecklas om man ser till de närmaste tio åren.
TT

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





