UPPDATERAD Euroområdets bruttonationalprodukt (BNP) växte med 0,3 procent under andra kvartalet jämfört med föregående kvartal. Det var klart sämre än väntat.
Tillväxten sackar i euroområdet

Ekonomerna hade i genomsnitt väntat sig en tillväxt med 0,6 procent enligt Reuters sammanställning.
På årsbasis ligger därmed tillväxttakten på 2,5 procent, jämfört med 3,1 procent under första kvartalet. Här hade ekonomerna spått en tillväxttakt under andra kvartalet på 2,7 procent.
Enligt Eurostat låg den svenska tillväxten på 3,3 procent under det andra kvartalet jämfört med samma period i fjol. Det placerar Sverige i toppskiktet bland de gamla EU-länderna i väst.
Högst tillväxt av alla EU-länder hade Lettland med 11,3 procent.
EU-kommissionen sänker sin prognos för euroområdets tillväxt under tredje kvartalet till 0,3-0,8 procent, jämfört med den tidigare prognosen på 0,4-0,8 procent. Prognosen för det fjärde kvartalet sänks till 0,2-0,8 procent, jämfört med tidigare 0,3-0,8 procent.
Bedömare som Reuters talat med tror att den nya statistiken, tillsammans med turbulensen på marknaderna, kan få den europeiska centralbanken (ECB) att skjuta på den räntehöjning som den har flaggat för ska komma i september.
ECB fortsatte i dag att skjuta till likviditet till penningmarknaden för att stilla kreditoron kopplad till problemen på den amerikanska bolånemarknaden.





