Realtid

Tiger Woods agent i blåsväder

administrator
administrator
Uppdaterad: 25 okt. 2010Publicerad: 25 okt. 2010

Ted Forstmann stäms för rasism, sexköp och otillåten betting. "Lögner", säger han själv.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

The Daily Beast skriver om att skandalen kring Tiger Woods rullar vidare, nu via hans agent Ted Forstmann.

I USA är Forstmann känd som en av de främsta affärsmännen.

Han prickade in kollapsen för skräpobligationer på 80-talet, lyftet för flygplanstillverkaren Gulfstream på 90-talet, och finanskrisen 2008.

Men Forstmann ångrar nu bittert att han en gång träffade James Agate som nu har lämnat in stämningen mot Forstmann.

– Att jag lärde känna Agate kostar mig nu dyrt, inte nödvändigtvis ekonomiskt – ännu i varje fall, men vad gäller mitt rykte, säger Forstmann till tidningen.

Forstmann är chef för sportmanagement-företaget IMG som företräder en rad idrottsstjärnor när det gäller olika avtal och förhandlingar.

Agate hävdar att han och Forstmann kommit överens om att Agate skulle få del av en viss mängd affärer.

Men det är inte det som Forstmann oroar sig mest över.

ANNONS

Det är alla anklagelser mot Forstmann som Agate häver ur sig i samband med stämningen;

• att Forstmann var allvarligt spelberoende, tog pengar av IMG för att täcka sina spelförluster, och spelade på att flera av IMG:s kunder (idrottsstjärnor såsom Tiger Woods själv och Roger Federer) skulle förlora i olika sammanhang

• att Agate hjälpte till att köpa in prostituerade åt Forstmann

• att Forstmannn som har adopterat två svarta barn, själv uttrycker sig nedlåtande även mot Tiger Woods som en ”svarting”

Forstmann talar nu ut i The Daily Beast om anklagelserna där han förnekar dem helt och dessutom vill ha hämnd mot Agate på grund av påståendena.

Forstmann kallar nu Agate för spion, utpressare och den värsta sortens dregg.

Anklagelserna har tvingat Forstmann att försvara sig inför IMG-klienter och andra potentater såsom statliga företrädare i exempelvis Indien.

IMG försöker etablera sig i Indien där politikerna är känsliga för alla typer av skandaler.

ANNONS

– Till att börja med var det bara irriterande med Agates utspel, men nu har de här galenskaperna gått så långt att de börjat inverka negativt på mina affärer, säger Forstmann till The Daily Beast.

Han menar att han inte ens känt till uttrycket ”svarting” (eller mer specifikt uttrycket ”shvartze” som Agate påstår att Forstmann kallat Woods), innan Agate tog upp det.

– Hur skulle jag ha kunnat adoptera två svarta barn och själv vara racist? Det visar att Agate är alldeles från vettet.

Forstmann och Agate träffades för 15 år sedan i samband med att de båda spelar mycket golf och tennis. Det var via Forstmanns bror Tony.

Agate hade ett tryckeriföretag och Forstmann nämnde något om att han skulle hjälpa Agate att få nya tryckeriordrar.

– Men det ledde inte till särskilt mycket eftersom tryckeriföretaget bara är skit, säger Forstmann nu.

När tryckeriföretaget var på väg att fallera försökte Forstmann hjälpa in Agate på en annan typ av verksamhet, men det misslyckades.

Och Agate påstår sig ha hjälpt Forstmann att börja med sportvadslagning – något som Agate ägnat sig åt sedan sin tid på college, och enligt Agate satsade Forstmann därigenom miljontals dollar på det.

ANNONS

Forstmann för sin del medger i efterhand att han satsat tusentals dollar på sportvadslagning – en bråkdel av hans förmögenhet.

– Mina advokater säger att jag tjänat 80 miljoner dollar de senaste 8 åren. Du får kolla Fortunes lista över de rikaste, för att se hur stor min förmögenhet är, säger Forstmann till The Daily Beast.

Där står det att Forstmann har en förmögenhet på över 1 miljard dollar.

– Och ändå har jag satsat några dollar på sportvadslagning, säger han till tidningen och gapskrattar.

Forstmann säger att Agates stämning bara är ett försök att förstöra för Forstmann efter att Agate fick ekonomiska problem.

– Agate har sagt till mig att han tycker att jag borde ha gjort mer för att hjälpa till med att få ordrar till Agates tryckeriföretag.

Forstmann pekar även på att Agate försökte med en liknande stämning mot Forstmann år 2008.

– Men bara för att den här senaste stämningen hade lite snyggare layout så har den fått genomslag i media.

ANNONS

Nu har Forstmann själv inlett en rättsprocess för att få Agate i fängelse för utpressning.

Agate verkar inte ha blivit rädd för Forstmanns motåtgärder, utan har gått till pressen med uppgifter om att Forstmann satsade 100.000 dollar på att Roger Federer skulle vinna tennisturneringen Franska Öppna mot Rafael Nadal.

Både Federer och Nadal är kunder till IMG, men Agate hävdar att Forstmann satsade på Federer utifrån ett samtal som Forstmann och Federer hade före matchen.

Forstmann medger nu att han pratat med Federer före matchen.

– Men jag bara önskade min kompis Federer lycka till före matchen. Hur innebär det att jag skulle ha försökt ”fixa” matchen? frågar sig Forstmann enligt The Daily Beast.

Nu medger Forstmann att han satsat 40.000 dollar på Federer.

I ett annat fall med en golfvadslagning medger Forstmann att han satsade på indiska golfproffset Vijay Singh i en golftävling istället för Tiger Woods.

– Jag satsade på Singh för att han är min kompis, och nu försöker Agate få det att låta som att jag satsade emot Woods, säger Forstmann.

ANNONS

Forstmann menar nu att allt och alla i branschen ringer upp Forstmann för att prata Forstmann tillrätta.

– Men ändå är alltihop bara ett påhitt av Agate, säger Forstmann till The Daily Beast.

Nu har Forstmann tagit hjälp av tidigare tennisproffset Monica Seles som själv en gång blev knivhuggen i ryggen av en galning.

– Monica säger till mig att Agate helt enkelt gör så här för att Agate är galen, säger Forstmann till tidningen.

Tidningen har sökt Agate för kommentarer men han hänvisar bara till sin advokat som inte var omedelbart anträffbar.

Realtid.se har tidigare skrivit om uppgifter om att IMG ska ha hjälpt Tiger Woods med sina älskarinnor .

– Patently false, sa Tiger Woods manager Mark Steinberg till Realtid.se då.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS