11 juni
2026

Realtid

Thomas Raber till Catella-styrelse

administrator

administrator

Raber tungt namn i London.

Londonsvensken Thomas Raber är ny extern ledamot i styrelsen för fondförvaltaren Catella. Det blev klart under torsdagens stämma.

– Vi är mycket glada att han ansluter till styrelsen i Catella Fondförvaltning, säger Johan Ericsson, vd för Catella AB och ordförande i Catella Fondförvaltning AB, i ett pressmeddelande.

Thomas Raber grundade Alive Capital Management Ltd 2005. Alvine har sedan dess hjälpt institutionella placerare att investera omkring tio miljarder kronor.

Thomas Raber har en MBA från University of Chicago Booth School of Business och har jobbat i finansvärlden sedan 1983, i London hos dåvarande Lehman Brothers, Credit Suisse First Boston och Banque Nationale de Paris.

Innan Alvine var han vd för Key Asset Management Ltd.

Thomas Raber är bror till Mikael Raber på Deutsche Bank i London och till Henrik Raber, ansvarig för räntekapitalmarknadstransaktioner (debt capital markets) i Europa, Afrika och Nord- och Sydamerika på Standard Chartered i London, men har inte fler bröder.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Trots geopoliskt kaos: Svenska exportbolag tror på framtiden igen

11 juni 2026