25 okt.
2026

Realtid

Terrorlista får kritik

administrator

administrator

Kritiken växer mot amerikanska finansinspektionens svartlistning av företag med verksamhet i terrorländer.

Nu kritiserar International institute of banking, som representerar internationella banker i USA, listan för att leda till att företag inte vågar notera aktier i USA.

Därmed stämmer de in i kritiken mot listan, som redan kommit från företag och människorättsorganisationer, meddelar BBCNews.

Som Realtid.se tidigare meddelat har den amerikanska finansinspektionen, SEC, svartlistat företag som i årsredovisningen nämner länderna Kuba, Iran, Nordkorea, Sudan eller Syrien. Länder som enligt USA aktivt stöder terrorism.

På listan finns företag som Volvo, Astrazeneca, ABB, Lundin Mining och Stenbecks Millicom. De är i gott sällskap med andra multinationella företag som Siemens, BP, Nokia och Benetton.

Flera av företagen har sagt att listan är missledande. Något som också International institute of banking nu hävdar. Exempelvis finns amerikanska oljeborrningsföretaget Baker Hughes med på listan trots att de redan för två år sedan lämnade Sudan. Och Millicom är med på listan trots att de i december 2006 lämnade Iran.

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Rysslands centralbank slutar att sänka räntan – för hög inflation

23 okt. 2026
american express
Börs & finans

Kortjätten förbereder sig för stor förändring – säger upp tusentals

23 okt. 2026
hynix
Börs & finans

Chipjättens börsnotering stoppas när AI-oron sprider sig bland investerare

23 okt. 2026