Realtid

TeliaSonera fattar stora fastighetsbeslut i Stockholm

Sara Johansson
Uppdaterad: 23 apr. 2014Publicerad: 23 apr. 2014

NCC förlorar uthyrningskontrakt medan Fabege lockar TeliaSonera till Solna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Flygbranschens revansch: "Enda tidsmaskinen som fungerar"

15 nov. 2025

NCC och TeliaSonera avbryter samarbetet om huvudkontor för TeliaSonera i Kristineberg på västra Kungsholmen. TeliaSonera väljer istället att samarbeta med Fabege och hyr hela Scandinavian Office Building i Arenastaden, Solna.

Anledningen till att samarbetet mellan NCC och TeliaSonera avbryts är att NCC inte har ”erhållit nödvändiga myndighetsbeslut för att möta TeliaSoneras tidplan för ett nytt huvudkontor”.

Enligt hyresavtalet som tecknades i maj 2013 skulle detaljplan och myndighetsbeslut vara klart under 2013.

Vinnaren i att samarbetet bröts är Fabege som fått en ny stor hyresgäst. Fabege har nu tecknat ett 15-årigt hyresavtal med TeliaSonera som ska
hyra hela Scandinavian Office Building i Arenastaden, Solna.

Flytten beräknas till våren 2016 och berör alla TeliaSoneras medarbetare i Farsta och city.

Hyresvärdet är drygt 98 miljoner kronor per år.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Sara Johansson
Sara Johansson
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS
ANNONS
ANNONS