Över fem miljoner svenskar vaccinerade sig mot Svininfluensan. Nu finns över sex miljoner doser kvar i svenskt lager till ett värde om nära 400 miljoner kronor.
Sverige har vaccin i lager för 400 miljoner kronor
Mest läst i kategorin
Sverige har lyckats dra sig ur delar av ett avtal med vaccinleverantören Glaxo Smith Kline som innebär att landet avstår från 25 procent av de beställda doserna av vaccinet Pandemrix och sparar därmed 300 miljoner kronor.
Men i svenskt lager har vi ändå kvar mellan 6 till 6,5 miljoner doser. Varje dos kostar runt 65 kronor, vilket betyder att vi har ett lager vaccin i Sverige som är värt mellan 390 och 423 miljoner kronor.
– I dagsläget vet vi att en dos ger skydd ett halvår men vi kan inte utesluta att det kan behövas en dos till, säger Göran Stiernstedt på SKL, Sveriges kommuner och landsting.
Å andra sidan kan dessa miljontals doser förstås vara helt överflödiga, och inte komma till användning. Sverige är det land i Europa där störst andel av befolkningen vaccinerade sig; 5,5 miljoner svenskar kavlade upp ärmen på en vårdcentral och fick vaccinet Pandemrix insprutat i armen.
I dag går folkhälsominister Maria Larsson, Anders Tegnell på Socialstyrelsen och Anders Knape, ordförande i SKL ut på DN Debatt och säger att de kommer att agera på samma sätt om en ny panepedemi slår till. Men visst finns lärdomar att dra av massvaccineringen.
Göran Stiernstedt igen:
– Utifrån de förutsättningar som gällde då togs riktiga beslut. Men med facit i hand kan vi, inför nästa gång se vad vi kunde gjort annorlunda. Frågan är: var det värt hela insatsen? Man måste skilja detta med det beslutsunderlag som man hade då. Det finns säkert mycket att lära inför framtiden.
Lärdomar vi kan dra rör beslutsprocessen, menar han och att man ska se till att ha mer flexibla avtal med en leverantör av vaccin.
– Nu hade man kanske en vecka på sig att bestämma hur många doser man skulle ha: 9 eller 18 miljoner. Då var det enda rimliga beslutet att se till att vi hade tillräckligt med doser. Man kanske ska ha ett mer flexibelt avtal och se hur många doser som faktiskt behövs, säger Stiernstedt.
– Vi har också varit i händerna på många katastrof-profitörer. Det var väldigt upphaussade stämningar och man måste ödmjukt ifrågasätta jämförelser som gjordes, exempelvis med Spanska Sjukan då vi inte hade en enda medicin mot den. Media borde också se hur mycket de har kostat samhället.
Den huvudsakliga frågan som bör analyseras är alltså: Var det värt hela insatsen? Denna frågeställning bör belysas, menar Stiernstedt, av någon opartisk instans.
– Helst någon utanför landet som tar på sig ansvaret och analyserar om det blev bättre i Sverige jämfört med andra länder som hade en annan strategi. Jag har ingen uppfattning i den frågan, men det jobbet måste göras.
Vad säger det om ett land där så stor andel vaccinerar sig?
– Att vi är ganska snälla och lydiga.
Anders Tegnell på Socialstyrelsen berättar att de redan nu har ett uppdrag från regeringen som består i att utvärdera frågan.
– Men vi har inte landat i exakt hur vi ska göra och det är viktigt att utredningen blir så oberoende som möjligt och det kan vara svårt. Även utomlands har många varit involverade och arbetat med frågan som de har ett intresse i.
Vad tycker du har varit svårast om du blickar tillbaka?
– Att få hela informationsflödet att slå åt rätt håll. Antingen är vaccinet livsfarligt eller så har influensan varit livsfarlig. Det har varit svårt att få till en nyanserad diskussion.
Vad skulle ni kunnat ha gjort annorlunda?
– Det är det vi tittar på nu.
Borde ni ha fått fram ett mer flexibelt avtal?
– Som alla avtal är det en förhandlingsfråga. Säljaren vill ha ett så reglerat avtal som möjligt, annars kan de inte räkna på vad försäljningen kan bli.






