19 apr.
2026

Realtid

Svensk ny Europachef för fastighetsjätte

Realtid.se

Lennart Sten har arbetat inom GE Capital i tretton år. Han tillträder sin nya tjänst omedelbart.

Han har varit ansvarig för GE Capital Real Estates verksamheten i Norden sedan 2005. När han nu i stället tar över som Europachef ansvarar han för en marknad med mer än 2.000 tillgångar värda cirka 90 milljarder kronor.

Lennart Sten har även varit vd för Fagege under 2004 samt haft olika chefsroller inom GE Capital 1997-2004.

Lennart rapporterar direkt till GE Capital Real Estates vd Mark Bregod och han blir stationerad i Paris:

– Lennart har skapat stärka affärsteam och för med sig betydande marknadskunskap till sin roll i en tid då vår verksamhet gör framsteg i Europa som ett ledande fastighetsföretag, säger Mark Bregor i en kommentar.

Han pekar också på att Lennart Stens framgångar kring den svensk fonden Roxanne är ett bra exempel på hans erfarenheter och kunskaper.

Lennart Sten är även medlem i Royal Institute of Chartered Surveyors, RICS. Innan sin tid på GE var han även verksam vid flera svenska advokatfirmor.

Han har dels examen i juridik vid Stockholms universitet, dels examen vid Kungliga Sjökrigsskolan samt Militärhögskolan. Han har även tjänsgjort som officer i den svenska marinen.

GE Capital Real Estate äger fastigheter för mer än 70 miljarder dollar i världen och är verksamt på 31 marknader.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Finansministern: Behövs fler europeiska stablecoins

19 apr. 2026
Juridik

Krav på digitala årsredovisningar brådskar – skyddar mot ekobrott

19 apr. 2026