En okänd svensk har köpt en av Michael Schumachers gamla Formel 1-bilar för 18 miljoner kronor.
Svensk köper Formel 1-bil för 18 miljoner

Mest läst i kategorin
Det uppger en säljare på svenska Ferrariimportören Autoropa för Realtid.se.
Enligt Hellman är svenskens F1-bil en årsmodell 2005.
– Men jag har inte chassinumret, så jag vet inte vilka tävlingar den deltog i, säger han.
2005 var det näst sista året som Schumacher körde Formel 1. USA:s Grand Prix var den enda tävlingen han vann det året.
Hellman vill inte uppge vem det är.
– Han kanske vill vara anonym och då vill jag respektera det, säger Hellman, som också är vice ordförande i svenska Ferrariklubben Ferraristi Svezia.
En möjlig köpare skulle kunna vara rika popstjärnan Per Gessle som nyligen köpt en Ferrari 430 Scuderia.
– Det är inget som han vill prata om i tidningarna, säger en medarbetare på Gessles managementföretag D&D Management.
F1-bilen kommer kanske att visas upp och köras på småländska racingbanan Anderstorp i samband med eventet Ronnie Peterson Historic Grand Prix som går av stapeln 6-8 juni.
Den tragiskt omkomne svenske racingföraren Ronnie Peterson hade själv starka kopplingar till Ferrari i och med att han 1972 tävlade för Ferrari i tävlingarna för standardbilar. Ferrari deltog i 11 tävlingar för standardbilar det året, och vann 10 lopp, varav 8 lopp var dubbelsegrar där Ferrari vann både första- och andraplatsen.
– Ronnie vann flera av de loppen, säger Hellman. En särskilt Ferrari-inslag på Ronnie Peterson Historic Grand Prix passar även bra med att Ferraristi Svezia firar 35-årsjubileum i år.
– Det lutar åt att Ferraristi Svezia kommer att fira sitt jubileum där, säger han.
Den okände svenskens F1-bil kommer att fraktas till Stockholm för att ställas ut i några veckor i Autoropas bilaffär på Narvavägen i Stockholm. Sedan kommer dock bilen att vara lokaliserad vid Ferraris egen racerbana i Fiorano i Italien.
Den norska aktiemäklaren och miljardären Arne Fredly har köpt en av annan av Schumachers gamla Ferraribilar.
– Jodå jag köpte den för 9 månader sedan, och får leverans av bilen denna vecka. Nästa vecka ska jag köra den för första gången, säger han glatt som ett barn, till Realtid.se.
Fredly förklarar också att hans bil inte ska ställas ut i Stockholm.
– Den ska vara hela tiden i Fiorano, säger han.
Fredlys Ferrari F1 är en årsmodell 2004, vilket var sista året då Schumacher vann F1-VM. Schumacher vann det året rekordnivån 13 av totalt 18 tävlingar.
Svenska miljardären och Ferrari-fantasten Sven-Olof Johansson förklarar att det inte är han som är F1-svensken.
– Däremot har jag hört att Fredly och en annan norrman har köpt en Ferrari F1-bil från 2004 ihop. Norrmannen som jag glömt namnet på, berättade det för mig häromveckan när vi var nere i Italien och körde Ferrari-bilar, säger han.
Arne Fredly invänder dock att det är bara han själv som köpt sin F1-bil.
– De begagnade F1-bilar jag hört talas om som har sålts till privatpersoner och körs på Ferraris bana i Fiorano eller på racingbanorna Monza och Nurburgring.
Vid varje körning anlitar ägaren servicetekniker från Ferrari som ställer upp med allt det praktiska.
– Det finns massor av Ferrari F1-chassin ute som man kan köpa, säger Johansson och förvånas över att F1-bilen skulle komma till Sverige för ett gästspel.
Johansson kan dock glädjas åt sin nya Ferrari 430 Scuderia som han just köpt för drygt 2,2 miljoner kronor. Det är än så länge den enda som finns i Sverige av den modellen. Till våren kommer det att levereras fyra, fem till exemplar till Sverige.
– Per Gessle har köpt en av dem, berättar Johansson.
Själv hämtade han sin 430 Scuderia i Autoropas bilaffär härom dagen och körde runt en sväng. Därefter körde bilen omgående tillbaka till affären där den kommer att stå ett tag för uppvisning. Johansson har även begärt inmontering av speciella ”fyrpunkts-bilbälten”, som håller fast föraren bättre när man kör snabbt på bana.
– Det behövs för bilen har en otroligt bra väghållning, understryker han.
Johansson ska ut och köra med den på riktigt på de svenska vägarna senare under våren.
– Nu när det varit vinter finns det en massa grus och sand på vägarna, så man får inget riktigt grepp i bilen, säger han.
Johansson har totalt fem Ferrari-bilar. Förutom den nya 430 Scuderia har han en 365 GTC från 1970, en Testarossa från 1989, en 360 Spider från 2002 och en 599 GT också av senaste modellen.
En Ferrari F1-bil visades upp nyligen under bilmässan i Nacka Strand i oljebolaget Shells arrangemang. Det var dock ingen riktig F1-bil utan bara ett ”skal”.
Ian Hammar