Hedgefonderna TPG-Axon och Montrica startades båda av elittraders på Goldman Sachs. Nu går de båda hedgefonderna samman, och i konstellationen ingår - svensken Fredrik Juntti.
Svensk finansstjärna med i ny hedgefondjätte

Mest läst i kategorin
Det skriver Financial Times.
Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.
Samgåendet mellan TPG-Axon och Montrica är enligt FT ett av de största stegen det senaste året i den förväntade konsolideringen i hedgefondbranschen.
TPG-Axon är baserad i New York, och är en av världens största hedgefonder.
Den förvaltar ett kapital på 9 miljarder dollar.
Montrica är en av de största London-baserade hedgefonderna specialiserad på särskilda tradingmöjligheter såsom handel i aktier i bolag i en uppköpsprocess.
Montrica har tidigare förvaltat 3 miljarder dollar som mest, men i dagsläget har hedgefonden drygt 1 miljard dollar i förvaltat kapital.
Båda hedgefonderna innehåller tidigare medarbetare på amerikanska investmentbanken Goldman Sachs avdelning ”Principal Strategies group” (GSPS).
Det var enligt FT tidigare Goldmans största och lönsammaste interna tradingavdelning.
TPG-Axon startades av Dinakhar Singh och Eric Mandelblatt som förut var vd och vice vd på GSPS.
Montrica var från början en direkt avknoppning från GSPS, med Andrew Metcalf och Svein Högset som grundare.
Metcalf var tidigare GSPS Europachef direkt underställd Singh, och Högset var en seniortrader.
Till Montrica fick de även in svensken Fredrik Juntti som förut var chef för hedgefonden Citadels europeiska verksamhet för riskarbitrage.
– Juntti har även tidigare varit på Morgan Stanley, och har gått på Handelshögskolan i Stockholm, säger en källa.
– Han är knappt 40 år.
Söker man på Affärsdata finns det många artiklar där Juntti nämns.
I oktober 2008 listade Affärsvärlden ”de 100 män och kvinnor under 40 år som har mest makt i svenskt näringsliv”.
Där kom Juntti på plats 80 med följande motivering:
”80) Fredrik Juntti, grundare Montrica Investment, London
Född 1971. Tidigare Gardellmedarbetare på Custos. Fick stor uppmärksamhet när han och hans Montricagäng tog in 12 miljarder kronor till sin fond. Därefter har de gjort uppmärksammade affärer i bland annat norska Stavanger Aftenblad och röjer nu i katalogföretaget Cision.”
I mars 2008 finns Juntti med i ett pressmeddelande från börsnoterade bolaget Cision, där han blev invald i valberedningen som representant för Montrica.
Realtid.se får tag på Cisions styrelseordförande Anders Böös som berättar att Juntti i dagsläget inte längre har något formellt uppdrag i samband med Cision.
Dagens Industri skrev en artikel i november 2007 om att utländska storägare blir alltmer aktiva i svenska börsbolag, ofta genom svenska företrädare.
Tidningen nämnde utländska hedgefonder som Montrica, Parvus och och Deccan som exempel på sådana storägare, med Fredrik Juntti som företrädare för Montrica.
Så här skrev DI:
”Londonbaserade fonden Montrica, med finansmannen Fredrik Juntti i spetsen, tog nyligen plats i omvärldsbevakningsföretaget Cisions valberedning. Fredrik Juntti är sedan tiden på Christer Gardells investmentbolag Custos bekant med Cisions ordförande Anders Böös.
När han tillfrågades av Anders Böös tackade han ja, men fonden har ingen uttalad policy att vara aktiv. ’Vi gör en bedömning från fall till fall. Det är ju delvis ett sätt att ta sitt ansvar som ägare’, säger Fredrik Juntti.”
Realtid.se ringde upp till Montrica i London och sökte Juntti.
Han var inte omedelbart anträffbar, men en kvinna skulle lämna meddelande.






