En kvinna i Västra Götaland har anmälts till åklagare. Detta efter att hon har sålt hus och lägenheter på franska rivieran och spanska solkusten – utan tillstånd.
Svartmäklare anmäls för solkustaffärer
Realtid.se
Uppdaterad: 25 mars 2011Publicerad: 25 mars 2011
ANNONS
ANNONS
Kvinnan har en mäklarfirma med verksamhet i Kungsbacka och Göteborg. Hon har alltså sålt fastigheter på franska rivieran och spanska solkusten – alltifrån lägenheter i Marbella till mindre hus i exempelvis Ste Maxime.
Det finns bara ett problem. Kvinnan är inte någon registrerad fastighetsmäklare. Och därför har Fastighetsmäklarnämden valt att anmäla henne till åklagarkammaren i Halmstad för brott mot vad som föreskrivs om registrering i den 5:e paragrafen i fastighetsmäklarlagen.
I skrivande stund har man inte beslutat om åtal ska väckas.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet
Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS




