15 apr.
2026

Realtid

Svag dollar pressar Tokyobörsen

administrator

administrator

Kurserna på de flesta ledande asiatiska börserna påverkades negativt av ökad oro för den amerikanska ekonomin.

Det trots tisdagens rally på börserna i New York. I Japan påverkades de stora exportbolagen också av dollarfallet gentemot den egna valutan.

Tokyobörsens Nikkei 225-index föll med 0,5 procent till 15.153,8. Toyota och andra exportbolag pressades av den starka yenen. Det bredare Topixindex sjönk med 0,2 procent till 1.475,6.

Hongkongbörsens Hang Seng-index var på morgonen i stort sett oförändrat. I Kina steg Shanghai-börsens Kompositindex med 0,5 procent efter tisdagens kraftiga fall.

I Taipei i Taiwan föll Weighted Index med 1,2 procent till den lägsta nivån på tre månader. På Seoulbörsen i Sydkorea föll Kospi-index med 1,4 procent. Energiföretag påverkades negativt av fallande oljepriser. Singapores Straits Times-index hade gått ned marginellt.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin