Realtid

SUV-hypen över?

administrator
administrator
Uppdaterad: 05 okt. 2005Publicerad: 05 okt. 2005

De två amerikanska biljättarna Ford och GM tappade rejält i försäljningssiffror i september månad. Framför allt föll försäljningen för de så tidigare populära SUV:arna. Frågan är nu om även Volvos exportframgång XC-90 ligger i riskzonen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Försäljningen av SUV:ar i USA föll med hela 43 procent jämfört med september förra året. Sämst gick det för Ford vars SUV:ar föll hela 51 procent. Det ska jämföras med bolagets totala försäljningsfall på 20 procent. Enligt amerikanska fordonsanalytiker är det höga bensinpriset bara en del av förklaringen till den dåliga försäljningen av SUV:ar. Pickup-bilar och andra bensintörstiga fordon har nämligen ökat under samma period. Enligt den amerikanska pressen är SUV-hypen helt enkelt över.

Hybridbilarna ökar samtidigt starkt, men utgör fortfarande bara en bråkdel av den totala bilförsäljningen. Så inte heller det kan förklara de plötsliga SUV-döden.

Frågan är nu hur lång tid det dröjer innan samma fenomen visar sig i Sverige.

Enligt Mats Matsson på Bil Sweden är den tydligaste trenden i Sverige nu att de stora SUV:arna byts ut mot mindre. Överlag har SUV:arna inte börjat falla än i Sverige. Men då måste man ha i åtanke att trenden kom mycket senare till Sverige och aldrig nått samma andelar här som i USA.

Volvos SUV, XC-90, var förra året Sveriges enskilt största exportprodukt. Men under detta års första nio månader har den fått se sig bli omseglad av Volvos nya V50 som bolagets bäst säljande bil.

– Alla biltyper har sin tid. Förr eller senare planar alltid trenden ut. Och ibland sjunker den till och med, säger Volvos informationschef Christer Gustafsson till Realtid.se.

Enligt Christer Gustafsson har inte V50:s framgång skett på bekostnad av XC-90. Volvos SUV har nämligen ökat med 8 procent under årets första månad.

– I USA är CX-90 betraktad som en liten SUV. Om den stora SUV-hypen nu är över så kanske vår XC-90 blir ett bra alternativ.

ANNONS

Kommer ni att börja tänka om nu när SUV:arna sett sina bästa dagar?

– Vi kommer fortfarande att satsa på ett brett produktsortiment. Och där har XC-90 fortfarande en given plats. Vi ser en livscykel på våra bilar på ungefär sju och åtta år, så även den kommer att utvecklas på sikt.

Kommer ni satsa mer miljövänligt?

– Vi har redan i dag ett par alternativ. Dels biogas, men även diesel som vi ser som ett miljöalternativ. Dieselmotorn minskar koldioxidutsläppen med 20 procent.

Hur blir det med hybridteknik?

– Det finns med i diskussionerna, men först måste vi säkerställa att det finns ekonomi i det. Vi kan inte utveckla en ny teknik som ingen sedan köper.

Det dyker upp olika tekniker för miljöbilar hela tiden. Allt ifrån alternativa bränslen till hybridteknik. Kommer det fortsätta att spreta åt olika håll, eller kommer branschen enas om någon standard?

– Det finns nog utrymme för tre eller fyra olika alternativ, men inte fler. Då klarar inte infrastrukturen av att hänga med. Det kan inte bli så att man måste åka två mil bara för att tanka.

ANNONS

Vad är det som styr utvecklingen av miljöbilar – miljömedvetenhet eller ekonomiska argument?

– Jag tror att miljömedvetenheten har stigit. Samtidigt räcker det inte som argument. Det måste finnas ett ekonomisk hållbart argument med i bilden för att konsumenterna ska välja en miljöbil. Därför är vi positiva till bland annat ekonomiska incitament från stat och kommun. Göteborgs kommun ger till exempel fri parkering för hybridbilar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS