24 okt.
2026

Realtid

Storägare säger nej till Intrum Justitia och Lindorff

Realtid.se

AMF, SEB Fonder och Lannebo fonder har beslutat att inte ställa sig bakom förslaget om samgående mellan Intrum Justitia och Lindorff. AMF förklarar varför.

Förslaget om samgående mellan Intrum Justitia och Lindorff har stött på patrull. Intrum Justitias storägare AMF, SEB Fonder och Lannebo Fonder har valt att säga nej till förslaget, enligt Dagens Industri. På måndagsmorgonen förklarar AMF varför beslutet togs.

– Efter att noggrant ha analyserat och utvärderat affären, samrått med andra ägare och diskuterat förutsättningarna med de berörda parterna har vi kommit fram till att vi inte kan ställa oss bakom förslaget i dess nuvarande form, säger Anders Oscarsson, aktiechef och ägaransvarig AMF i en kommentar till samgående mellan Intrum Justitia och Lindorff inför Intrum Justitias extrastämma den 14 december.

Han fortsätter:

– Vi utgår alltid ifrån vad vi tror är långsiktigt bäst för AMFs sparare, och under rådande villkor anser vi att spararna får för lite betalt för den risk de tar genom köpet av Lindorff. Vi ser med detta sagt i grunden affären som industriellt logisk, och beklagar därför att den dialog som förts med Nordic Capital om de förslagna bytesförhållandena inte resulterat i ett upplägg som vi kunnat acceptera.

Inför den extra bolagsstämman i Intrum Justitia har anmälningar om deltagande motsvarande 48 procent av det totala antalet aktier samt motsvarande samma antal röster kommit in.

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Rysslands centralbank slutar att sänka räntan – för hög inflation

23 okt. 2026
american express
Börs & finans

Kortjätten förbereder sig för stor förändring – säger upp tusentals

23 okt. 2026
hynix
Börs & finans

Chipjättens börsnotering stoppas när AI-oron sprider sig bland investerare

23 okt. 2026