08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Stor potential för miljöteknik

administrator
administrator
Uppdaterad: 29 aug. 2006Publicerad: 29 aug. 2006

<pufftextlänk>Svenska företag är bland de bästa i världen på miljöteknik och de riktigt stora framtida exportmöjligheterna finns inom områdena förnyelsebar energi och energieffektivisering, skriver Nutek i en ny rapport. </pufftextlänk>

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I takt med att världens städer blir allt större och naturresurserna mindre är efterfrågan på miljöteknik på världsmarknaden större än någonsin. Ett hinder för de svenska företagen är dock bristen på riktigt stora företag. En stor andel av de svenska miljöteknikföretagen har färre än 50 anställda vilket begränsar deras möjligheter att klara konkurrensen i stora internationella upphandlingar, skriver Nutek.

Redan i dag är miljösektorn i Sverige exportintensiv och den svenska miljöteknikexporten uppgår till 25 miljarder. Störst är exporten av vatten- och avloppsrening, luftrening och avfallshantering.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS