Bolåneinstitutet New Century Financial, en av USA:s största aktörer på marknaden för osäkra lån, står vid ruinens brant. På måndagen meddelade banken att institutets egna långivare - som Bank of America, Citigroup, Morgan Stanley, Barclays Bank - ställt in planerade finansieringsåtgärder
Stor bolångivare i USA nära kollaps

Det skriver tidningen Financial Times nätutgåva.
Aktien i New Century rasade med 42 procent i den elektroniska handeln inför New York-börsens öppnande, vilket ska läggas till ett ras på 82 procent under den gångna månaden.
New Century har sedan årsskiftet gått ut med en rad negativa besked, bland annat att man inte ger nya lån och att en brottsutredning mot bolaget inletts. Därtill har institutet klargjort att det bara finns omkring 60 miljoner dollar i kassan, vilket innebär att bolaget bryter mot en rad av sina åtaganden gentemot långivare.
TT





