Realtid

Stilla på Wall Street

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 nov. 2006Publicerad: 22 nov. 2006

Dagens aktiehandel på börserna i New York kännetecknades av små rörelser. Dow Jones industriindex steg med 0,04 procent till 12.321,1, medan Nasdaqs kompositindex gick upp med 0,09 procent till 2.454,8.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bland glädjeämnena fanns flygplanstillverkaren Boeing som steg med 2,2 procent. Kurslyftet kom efter beskedet om att det sydkoreanska flygbolaget Korean Air beställer 25 Boeingplan till ett värde av 5,5 miljarder dollar (cirka 36 miljarder kronor). Det är den största flygordern i Sydkorea hittills.

Internetgiganten Google steg också. Aktien stängde på rekordnoteringen 509,7 dollar, en uppgång med nära 3 procent, vilket gjorde Google till en av de stora vinnarna på Nasdaqbörsen under tisdagen.

Medtronic, världsledande tillverkare av teknisk utrustning till hjärtpatienter, steg med 9,4 procent sedan företagets delårsrapport redovisat en vinst som var bättre än väntat.

Spekulationerna om att datortillverkaren Apple ska lansera en musikmobil fick aktien att stiga med 2,46 procent.

Även Deere, tillverkare av lantbruksmaskiner, steg efter en positiv rapport. Aktiens värde ökade med 6,6 procent.

Börserna i New York håller helgstängt på torsdag och stänger tidigare på fredag.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS