Realtid

Stålmännen på Industrivärden

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 jan. 2014Publicerad: 22 jan. 2014

Skapar global ståljätte i samråd med finska statens ägarbolag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Industrivärden-sfären ritar om kartan över den nordiska stålbranschen när SSAB lägger ett bud på finska Rautaruukki som är noterat på Helsingforsbörsen.

Budet görs i samråd med Rautaruukkis största ägare, statliga ägarbolaget Solidium.

– Ett samgående mellan Rautaruukki och SSAB har planerats flera gånger under de senaste årtionden och för tillfället råder speciellt starka strategiska och finansiella skäl, säger Solidiums verkställande direktör Kari Järvinen.

Solidium har förbundit sig att acceptera SSAB:s bud. Om transaktionen genomförs som planerat kommer Solidium att äga aktier motsvarande 10 procent av rösterna och 16,8 procent av kapitalet i det sammanslagna bolaget.

Industrivärden kvarstår dock som dominerande huvudägare med 17,5 procent av rösterna och 10,5 procent av kapitalet.

Industrivärdens ordförande Sverker Martin-Löf, som även är ordförande i SSAB, säger i en officiell kommentar att ”tiden är nu rätt för oss att genomföra denna transaktion”.

– För SSAB skapar det föreslagna förvärvet, som är värdeskapande för SSAB:s aktieägare, en mycket mer flexibel europeisk produktionsplattform som möjliggör för bolaget att långsiktigt, och med lönsamhet, möta kundernas efterfrågan. En förutsättning för SSAB:s styrelse att rekommendera affären har varit Industrivärdens åtagande att kvarstå som aktiv huvudägare och att fortsätta stötta bolaget i dess framtida utveckling, säger Sverker Martin-Löf.

Formellt erbjuder SSAB 0,4752 SSAB-aktier av serie A och 1,2131 aktier av serie B för varje aktie i Rautaruukki. Det totala värdet på affären är 10,1 miljarder kronor.

ANNONS

Om erbjudandet accepteras fullt ut kommer SSAB:s nuvarande aktieägare att kontrollera 58 procent av kapitalet i det sammanslagna bolaget.

Aktien ska sekundärnoteras på Helsingforsbörsen efter samgåendet, uppger SSAB.

SSAB/Rauaruukki har totalt 17.500 anställda och kapacitet att producera 8,8 miljoner ton stål per år. Bolaget gör ingen hemlighet av att personalneddragningar är en del av synergierna vid ett samgående. Omkring 5 procent av personalstyrkan väntas få lämna de kommande åren. Besparingspotentialen bedöms vara 1,4 miljarder kronor årligen.

SSAB:s koncernchef kommer att kvarstå som högsta chef även efter ett samgående. Solidium får rätt att utse två styrelseledamöter i det sammanslagna bolaget, vilket stöds av ett åtagande Industrivärden.

Handelsbanken och Access Partners är SSAB:s finansiella rådgivare i samband med transaktionen. Juridiska rådgivare är Mannheimer Swartling, White & Case och Morrison & Foerster.

UBS och Nordea samt Roschier är Rautaruukkis rådgivare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS