Investerarlegenden Jim Rogers ger en mörk bild av USA:s framtid.
Soros kompis: "USA kommer att gå i konkurs"
Mest läst i kategorin

Han sålde sitt ”townhouse” på Riverside Drive i New York för 16 miljoner dollar för fyra år sedan och flyttade till Singapore. Och enligt E24 är han minst sagt pessimistisk när det gäller den amerikanska ekonomin:
– USA kommer att gå i konkurs, säger Jim Rogers till E24.
Jim Rogers är tillsammans med George Soros medgrundare av Quantum Fund och har även grundat Rogers International Commodities Index.
I dessa ekonomiska orostider räknar Jim Rogers med att tillväxten sker i Asien och speciellt Kina under de kommande åren. För USA ser det becksvart ut:
– USA har haft recession vart 4-6 år sedan republiken grundades så i slutet av detta år, 2012 eller 2013 är det dags för en ny, så har det alltid varit.
Enligt E24 har USA en statsskuld på 14 700 miljarder dollar och Jim Rogers hävdar att detta är den största skuld som ett land har haft under hela världshistorien.
Jim Rogers jämför USA med Storbritannien. Från att ha varit ett av världens rikaste och mäktigaste länder under förra seklet blev Storbritannien ett krisland som tvingades söka räddning hos Internationella Valutafonden, IMF:
– Jag ser inget som kan rädda USA. När Storbritannien gick i konkurs på 1970-talet hade de i alla fall Nordsjöoljan som räddade dem. USA kanske hittar det största oljefältet i världen också. Men de måste göra något för siffrorna går inte ihop, säger Jim Rogers till E24.
Han gör också klart att han inte är särskilt glad över att behöva gå ut med den här typen av domedagsprofetior. Inte minst med tanke på att han själv är amerikan och även betalar skatt i USA.
Men han tillägger:
– Men jag måste inse allvaret, annars går jag i konkurs tillsammans med USA, säger Jim Rogers.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.